EÚ Štítok

Prečo EÚ predstavila nové štítky na značenie pneumatík?

Z dôvodu poskytovania štandardizovaných informácií v oblasti spotreby paliva, záberu na mokrom povrchu a vonkajšieho hluku pri odvaľovaní pneumatík rozhodla Európska Únia o uvedení povinného značenia pre všetky nové pneumatiky. Od novembra 2012 musia byť všetky nové pneumatiky predávané v EÚ označené EÚ štítkami.

Dôvodom je poskytnutie základných informácií o pneumatike a pomoc konečnému zákazníkovi pri procese rozhodovania o výbere novej pneumatiky.

 

 

Vzhľad štítku

  

 

Ako čítať štítky?

 

 

Spotreba paliva

Palivové úspory sú dôležité pre zníženie emisií CO2 a nákladov na používanie vozidla. Rozdiel medzi každou kategóriou predstavuje zníženie alebo zvýšenie spotreby paliva o 0,10-0,15 l/100 km pri vozidle s priemernou spotrebou 6,6 l/100 km.

 


Priľnavosť na mokrom povrchu

Priľnavosť za mokra je najkritickejšou vlastnosťou z pohľadu bezpečnosti a súvisí so schopnosťou pneumatiky rýchlo vozidlo zastaviť na mokrej vozovke. Je možné vyjadriť ju v dĺžke brzdnej dráhy. Rozdiel medzi každou kategóriou predstavuje brzdnú dráhu od jednej do dvoch dĺžok vozidla (3 až 6 metrov) pri brzdení z rýchlosti 80 km/hod. Rozdiel medzi kategóriou A a F je viac ako 18 metrov.

 


Hluk

Ide o vonkajší hluk vydávaný pneumatikou a meria sa v decibeloch.
Čím viac čiernych pásov na štítku, tým je pneumatika hlučnejšia.

 


 Očakávaný vzhľad štítku