Hĺbka dezénu podľa zákona

Hĺbka dezénu

Aby vám pneumatiky na aute dobre slúžili, je dôležité nielen ich veku (doporučené maxime je 4 - 5 rokov), ale predovšetkým dostatočne hlboký a teda funkčné dezén. Okrem dobrých jazdných vlastností a praktické fungovanie takejto pneu sa vyhnete prípadnej pokute od polície, pretože minimálna hĺbka dezénu pri letných i zimných pneumatík je stanovená zákonom na 1,6 mm (4 mm v zime). Na prvom mieste je ale vždy Vaše vlastné bezpečie.

Experti v Continentalu zistili, že pri brzdení so zablokovanými kolesami na mokrej vozovke nová pneumatika s dezénom s hĺbkou 8 mm dosahuje takmerpolovičnú dĺžku dráhy oproti pneumatike s dezénom s hĺbkou 1,6 mm. Malá hĺbka dezénu, okrem predĺženie brzdnej dráhy, navyše značne zvyšuje rizikoaquaplaningu.


Naše odporúčanie:

Letné pneumatiky s hĺbkou pod 3 mm vyhoďte a to isté urobte so zimnými pneumatikami s hĺbkou pod 4 mm (aspoň pre použitie v zime).

Ak necháte na svojom vozidle pneumatiky s hĺbkou dezénu menšou než je zákonom požadovaných 1,6 mm, riskujete právne následky av prípade nehody môžete aj prísť o poistné plnenie.

Hĺbka dezénu 1,6 mm je dosiahnutá, keď sa na behúňa pneumatiky objavia indikátor.

 

Zhrnutie:

Letné odporúčané minimum: 3 mm

Zimné odporúčané minimum: 4 mm

Zákonné minimum v léte: 1,6 mm

Zákonné minimum v zime: 3 mm